+48 730 012 580

Jak przygotować dom do fumigacji?

Jeśli tradycyjne metody dezynsekcji nie pozbyły się w 100% inwazji szkodników w Twoim domu, możesz rozważyć przeprowadzenie fumigacji w domu. 

Co to jest fumigacja?

Fumigacja to proces stosowany przez specjalistów od zwalczania szkodników w którym fumigant gazowy jest uwalniany do zamkniętego obszaru w celu namierzenia i wyeliminowania owadów. Podczas gdy fumigacja może być stosowana do zwalczania wielu rodzajów szkodników w budynku, ta metoda jest najczęściej stosowana przeciwko np. pluskwom, które mogą osadzać się w meblach lub ukrywać się w trudno dostępnych miejscach, takich jak belki, ściany lub pod deskami podłogowymi. Gdy struktura jest poddawana fumigacji, gaz dociera do każdego obszaru i głęboko penetruje struktury drewniane, w których żyją i żerują pluskwy. Użyty fumigant jest prawdziwym gazem, takim jak tlen lub hel, a po całkowitym napowietrzeniu domu nie pozostawia żadnych pozostałości.

W przypadku niektórych rodzajów inwazji, w których inwazja znajduje się głęboko w strukturze, fumigacja może być opcją leczenia domu. Fumigant jest nie tylko toksyczny dla insektów ale może wyrządzić poważne szkody ludziom, zwierzętom domowym i roślinom, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie środki ostrożności i przygotowania.

Czy fumigacja zawsze wymaga namiotu?

Fumigacja zwykle wymaga namiotu, czyli wtedy, gdy specjalistyczne plandeki lub namiot otaczają cały dom. Taki namiot utrzymuje fumigant w domu do czasu zakończenia procesu fumigacji. Fumigant w takich momentach może dotrzeć do pęknięć i szczelin między ścianami i podłogami, w których przebywają owady.

Czy potrzebna jest fumigacja całej konstrukcji?

Fumigacja całej struktury jest zwykle zalecana w celu leczenia ukrytych i rozległych inwazji np. pluskiew w całym domu lub budynku. Bez względu na to, gdzie w domu znajduje się porażenie, cała konstrukcja musi być uszczelniona, aby zatrzymać gaz.

Jak przygotować się do namiotu i fumigacji :

Chociaż fumiganty ostatecznie rozpraszają się i nie pozostawiają pozostałości, nadal ważne jest podjęcie wszelkich niezbędnych środków ostrożności podczas przygotowywania domu do fumigacji. Aby zachować bezpieczeństwo, porozmawiaj ze swoim fumigatorem i podejmij następujące kroki:

Upewnij się, że masz gdzie się zatrzymać

Ty i Twoja rodzina nie będziecie mogli ponownie wejść do domu po rozpoczęciu fumigacji, więc zorganizuj sobie miejsce na pobyt. Porozmawiaj z fumigatorem z wyprzedzeniem, aby upewnić się, że harmonogram wydarzeń jest jasny dla wszystkich. Zwierzęta, w tym ryby, również będą musiały być poza domem, a także wszelkie rośliny domowe. Nikt nie może wejść do domu z jakiegokolwiek powodu, dopóki fumigator nie zwolni go do ponownego wejścia.

Usuń z domu następujące przedmioty:

Ludzie, zwierzęta i rośliny

Fumiganty mogą być toksyczne dla zwierząt domowych, ryb, gadów i roślin domowych, dlatego należy je usunąć z domu podczas fumigacji.

Żywność, pasze dla zwierząt, leki i leki

Najlepiej usunąć wszystkie otwarte artykuły spożywcze i materiały eksploatacyjne, w tym leki, karmę dla zwierząt i produkty dentystyczne. Produkty w nieotwartych butelkach, słoikach lub puszkach z nienaruszonym oryginalnym zamknięciem nie muszą być usuwane. Jeśli podczas fumigacji pozostawisz otwartą żywność lub produkty (takie jak produkty chłodzone lub zamrożone), należy je podwójnie zapakować w worki zaprojektowane specjalnie do tego celu. Twój fumigator zapewni Ci torby i pomoże upewnić się, że wszystkie przedmioty są odpowiednio zapakowane.

Akwaria zawierające żywe ryby

Fumigant może wpływać na całe środowisko akwarium i znajdujące się w nim żywe organizmy, dlatego eksperci zalecają usunięcie ryb i innych żywych organizmów przed fumigacją. Pamiętaj, aby postępować zgodnie z instrukcjami fumigatora przed wniesieniem ryb z powrotem do domu. Możesz również skonsultować się z dostawcą akwarium, aby uzyskać dodatkowe porady dotyczące bezpiecznego przenoszenia akwarium.

Otwórz wszystkie drzwi między pokojami

Otwórz wszystkie drzwi między pokojami i wszystkie drzwi do szafek, szaf, urządzeń, sejfów, strychu i piwnicy. Otwarte szuflady we wszystkich szafkach, komodach i biurkach. Podnieś wszystkie rolety i otwórz zasłony w oknach, aby fumigator mógł łatwo otworzyć okna.

Odgarnij żwir lub ściółkę co najmniej 30 cm od fundamentu

Odsłoń swój zewnętrzny fundament, grabiąc żwir lub ściółkę i przenosząc rośliny (w razie potrzeby wykopując je), aby zapewnić miejsce na namiot.

Usuń lub opuść anteny, wiatrowskazy, kominy lub markizy mechaniczne

Wszystkie urządzenia zewnętrzne muszą zostać usunięte, opuszczone lub schowane, aby umożliwić efektywne rozbicie namiotu.

Wyraźny dostęp do wszelkich szaf, schowków i przestrzeni do przeszukiwania

Aby fumigacja była skuteczna, fumigant musi przeniknąć do każdej części domu. Zapewnienie czystego dostępu do szaf, magazynów i przestrzeni do przeszukiwania pozwoli fumigantowi dostać się do tych trudno dostępnych części domu.

Wyłącz źródła ciepła i odłącz urządzenia

Niektóre materiały do ​​fumigacji mogą powodować korozję lub inne reakcje w obecności źródła ciepła. Jeśli w Twoim domu jest gaz ziemny, firma gazownicza musi go wyłączyć i zablokować na liczniku, aby zapobiec gromadzeniu się niebezpiecznego gazu ziemnego w konstrukcji brezentu w przypadku wycieku z przewodów gazowych. Twój fumigator może nakazać odłączenie i wyłączenie wszystkich źródeł ciepła, takich jak urządzenia, komputery i grzejniki. Będziesz także musiał zgasić wszystkie światła pilotowe i zawiesić serwis gazowy na czas fumigacji.

Zostaw klucze

Twój fumigator będzie potrzebował dostępu do każdej części domu i zamknie się po zakończeniu. Fumigator użyje również dodatkowego systemu zamykania na wszystkich drzwiach, aby uniemożliwić wejście przez nikogo podczas fumigacji.

Trzymaj się z daleka, dopóki praca nie zostanie zakończona

Żadna osoba nie powinna wchodzić do domu z jakiegokolwiek powodu, dopóki nie zostanie on wyczyszczony i zwolniony do ponownego wejścia przez fumigator. Skontaktuj się ze swoim fumigatorem, aby uzyskać szczegółowe instrukcje dotyczące powrotu do domu po zakończeniu procesu, aby upewnić się, że przejście jest łatwe i bezpieczne.