+48 730 012 580

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu w domu po przeprowadzce?

W większości przypadków po zakupie domu czy mieszkania konieczny jest remont, bo przecież przestrzeń mieszkalna powinna odpowiadać indywidualnym wyobrażeniom nowego właściciela. Ale co zrobić, jeśli pokoje nieprzyjemnie pachną? Możesz temu zaradzić za pomocą urządzenia ozonującego. Ale jak dokładnie działa takie urządzenie i co należy wziąć pod uwagę? Poniżej zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze fakty. 

Co powoduje nieprzyjemny zapach? 

Nieprzyjemne zapachy w pokojach mogą mieć wiele przyczyn. Na przykład, jeśli poprzedni właściciele palili w pomieszczeniach przez lata lub dekady, będzie to miało długotrwały wpływ. Zapach zimnego dymu jest wyczuwalny jeszcze długo po wyprowadzce. Nikotyna osadza się nie tylko na tapetach lub ramach okiennych, ale wnika w głębsze warstwy materiału i w sposób ciągły uwalnia część nagromadzonych zanieczyszczeń z powrotem do powietrza w pomieszczeniu.

Uszkodzenia spowodowane wodą , które nie zostaną odpowiednio naprawione , mogą również prowadzić do późniejszego rozprzestrzeniania się zapachu stęchlizny. Inne źródła niechcianych zapachów to: 

  • obrażenia od ognia 
  • Hodowla zwierząt (psy, koty lub małe zwierzęta, takie jak chomiki) 
  • zarazki 
  • Pleśń 
  • robactwo 

Dzięki generatorowi ozonu, zwanemu w skrócie ozonatorowi, zapewniasz neutralizację zapachów, dzięki czemu podczas prac renowacyjnych nie spotkasz się z niechcianymi zapachami. 

Co to jest ozon? 

Ozon (O3) to specjalna forma tlenu (O2). Gaz może być wytwarzany w generatorze ozonu w procesie wyładowania elektrycznego – podobnie jak podczas burzy. 

W normalnych warunkach cząsteczki ozonu rozkładają się w powietrzu w ciągu kilku dni, ale bardzo szybko w ciemności tworzą dwuatomowy tlen. Ponadto ozon jest silnym środkiem utleniającym, który może podrażniać drogi oddechowe i oczy ludzi i zwierząt.

Jak działa generator ozonu i dlaczego zapachy są neutralizowane?

Po włączeniu generatora ozonu atomy tlenu wchodzą w reakcję z wolnymi reagentami w pomieszczeniu. To są cząsteczki, które tworzą silne zapachy. Reakcja chemiczna powoduje teraz eliminację lub konwersję substancji tworzących zapach.

Jaka powinna być moc generatora ozonu? 

Wybierając urządzenie ozonujące odpowiednie do swoich celów, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Ważnym punktem odniesienia jest między innymi wielkość pomieszczenia. Proszę zwrócić uwagę na informacje producenta. Znajdziesz tam również wymagany czas przetwarzania, którego urządzenie potrzebuje do neutralizacji zapachów. Idealnym do ozonowania pomieszczeń są generatory ozonu firmy AGGRESSIVE.

Jak przeprowadza się ozonowanie urządzeniem ozonującym?

  • Wskazane jest jak najdokładniejsze ręczne sprzątanie pomieszczeń i usuwanie widocznych źródeł zapachów, takich jak sierść zwierząt czy śmieci. Wszystkie przedmioty (np. meble) również należy usunąć z pokoju. Wspiera to generator ozonu w dostarczaniu najlepszych możliwych wyników. 
  • Urządzenie ozonujące należy ustawić na środku pomieszczenia.
  • Wylot wentylatora zdecydowanie powinien mieć wolny korytarz o długości co najmniej jednego metra, aby ozon mógł być optymalnie rozprowadzany. Otwory wentylacyjne generatora ozonu również muszą być w każdym przypadku utrzymywane w czystości, aby wytwarzanie ozonu przebiegało płynnie. 
  • Teraz ustaw czas przetwarzania określony przez producenta dla procesu neutralizacji.
  • Neutralizację zapachów należy przeprowadzać przy zamkniętych oknach i drzwiach.

Mimo tych wskazówek, osobiście polecamy zlecenie ozonowania doświadczonej i przeszkolonej firmie z branży DDD, jak nasza.

Jak długo wietrzyć pomieszczenie po uruchomieniu generatora ozonu?

Po zakończeniu neutralizacji zapachów za pomocą urządzenia ozonującego ważne jest, aby przestrzegać podanego przez producenta czasu kontynuacji i wietrzenia. W tym czasie nie powinieneś wchodzić do pokoju.

Według informacji wielu dostawców urządzeń, leczony pokój może być ponownie wykorzystany po maksymalnym czasie oczekiwania wynoszącym jeden dzień.