+48 730 012 580

Jak pozbyć się ćmianek w Twoim domu?

Jeśli zmywasz naczynia i zaczynasz zauważać muchy, wyglądające jak ćmy, możesz mieć problem z muchą odpływową. Jak sama nazwa wskazuje, muchy drenażowe żyją w drenach.

Jak większość much, muchy drenujące mają około 1,5-5 milimetrów długości i mają sześć nóg, parę skrzydeł i czułki. Ich ciała są jasnoszare lub brązowe. Ich charakterystyczną cechą są włosy, które pokrywają ich ciało, czułki i skrzydła, nadając im rozmytą – niektórzy mogą nawet twierdzić, że uroczą – jakość. Dlatego też czasami nazywa się je muchami ćmy, ponieważ przypominają rozmyty wygląd ćmy.

Wilgotne miejsca – najlepiej pokryte ich ulubionymi przystawkami, takimi jak resztki jedzenia, ścieki, rozkładające się rośliny i inne substancje organiczne o dużej zawartości składników odżywczych – są gorącymi miejscami dla tych much. To sprawia, że ​​zlewy, odpływy burzowe, odpływy prysznicowe, szamba, stosy kompostu, a także stosy psich odchodów na podwórku wyglądają jak bufet dla smakoszy.

Jak wszystkie owady, muchy drenażowe nie trzymają się, aby wykarmić swoje młode. Chętnie zostawiają jajka w tych samych miejscach, w których jedzą: odpady żywnościowe, kał, kłody i w zlewie. Ale ich ulubionym miejscem w domu i wokół niego jest zwykle gleba.

„Wilgotna gleba jest ich ulubioną pożywką, zarówno w glebie zmieszanej, w doniczkowej roślinie doniczkowej , jak i pod Twoim domem. Ponieważ czynność ta odbywa się poza zasięgiem wzroku, właściciele domów często nie zauważają problemu, dopóki w kuchni nie pojawią się w pełni rozwinięte muchy drenażowe i łazienki” – mówią specjaliści.

Gdy jaja wylęgną się w maleńkie białe larwy, pełne dojrzewanie zajmuje około 8-24 dni. Jako dorośli, ich długość życia to marne dwa tygodnie w porównaniu z muchą domową, która żyje do miesiąca.

Co zrobić, jeśli masz muchy drenażowe?

Najprawdopodobniej zobaczysz je odpoczywające na ścianach, ponieważ latanie nie jest ich mocną stroną. Muchy drenażowe są słabymi lotnikami, więc w pomieszczeniach zwykle widuje się je pełzające po ścianach lub innych powierzchniach. Jeśli podejrzewasz, że masz muchy drenażowe, spróbuj uważnie obserwować swoją kuchnię po obiedzie. Ich największa aktywność jest wieczorem, kiedy mogą latać lub unosić się nad otworem odpływowym w pomieszczeniu lub złożami filtracyjnymi ścieków na zewnątrz.

Dobrą wiadomością jest to, że jeśli masz muchy drenażowe, nie oznacza to, że żyjesz w brudzie. Najprawdopodobniej oznacza to, że masz powolny, zatkany odpływ.

Muchy drenujące zbierają, łączą i składają jaja w wilgoci lub stojącej wodzie. Śluzowaty film, który tworzy się w kanałach i ściekach, jest ulubionym miejscem rozrodu i źródłem pożywienia. Odkładanie regularnego czyszczenia i konserwacji tych obszarów może przyciągnąć szkodniki i zaoferować im miejsce do karmienia i rozwoju.

Pomimo rzadkich przypadków, w których wdychanie części ciała muchy drenażowej powoduje astmę oskrzelową , szkodniki te nie są znane z rozprzestrzeniania poważnych chorób na ludzi lub duże zwierzęta. Nie ma jednak powodu, aby odkładać ich usunięcie. Muchy drenażowe mogą wylądować na desce do wędlin i rozprzestrzeniać bakterie; to trochę za dużo nawet dla fana sera pleśniowego.

Jak usunąć i zapobiec muchom drenażowym?

Jeśli zauważysz, że podczas zmywania naczyń te puchate muchy wyrastają z odpływu, czas posprzątać dom. Oto co robić:

  1. Poszukaj miejsca lęgowego . Wymagana jest dokładna inspekcja, aby znaleźć miejsce lęgowe muchy, więc należy spojrzeć na różne miejsca – odpływy, brudne kubły na śmieci, spodki pod roślinami doniczkowymi, wanienki dla ptaków lub karmniki, zatkane rynny dachowe, zatkane kanały burzowe, klimatyzatory, chłodzenie wieże, wilgotny kompost i beczki na deszcz. Sprawdź także okolice kanalizacji lub szamba, jeśli je masz. Po usunięciu materiału organicznego (wraz z larwami) problem zostaje rozwiązany, z wyjątkiem dorosłych much. Będą one żyć około 20 dni, ale nie będą miały miejsca na składanie jaj, aby kontynuować swój cykl życiowy.
  2. Oczyść odpływy. Typowy środek do czyszczenia odpływów nie rozwiąże problemu. Piankowe enzymy stosowane przez specjalistów od zwalczania szkodników rozkładają powłokę, którą jedzą muchy drenażowe, a także mogą atakować jaja much drenażowych, pomagając w ten sposób zapobiegać przyszłej hodowli. Takie leczenie nie jest niebezpieczne i nie szkodzi hydraulikom.. Inną taktyką jest użycie maszyny do zamgławiania o bardzo małej objętości (ULV) do zabijania much, ale to nie rozwiązuje problemu miejsca (miejsc) rozrodu, a więc nie zapewnia długoterminowej kontroli.
  3. Oprzyj się pokusie wlania wybielacza do kanalizacji . Chociaż ta substancja chemiczna może pozbyć się niektórych larw, wybielacz szybko spływa do kanalizacji i nie przenika przez gęste nagromadzenie, w którym samice odkładają jaja. W rezultacie, w większości przypadków, wybielacz nie usuwa much drenażowych.. Jest również żrący i może uszkodzić stare rury, zauważa. I cokolwiek robisz, nie mieszaj wybielacza i amoniaku do kanalizacji. Może to spowodować powstanie gazowego chloru, który może być śmiertelny w przypadku wdychania.

Naturalne rozwiązania, aby pozbyć się much drenażowych

Oto kilka sposobów na usuwanie i zapobieganie muchom drenażowym, które nie zawierają chemikaliów:

  • Wlej wrzącą wodę do odpływu dwa razy w tygodniu, aby usunąć nagromadzone osady.
  • Pozostaw na noc roztwór sody oczyszczonej , soli i octu do odpływu. Następnie następnego dnia wylej wrzątek do kanalizacji.
  • Spróbuj octu, mydła, cukru i wody pozostawionego w misce na blacie kuchennym. Muchy zwabi słodka, słodka pokusa (czyż nie wszyscy?) i utopią się w lepkim mydle.
  • Jeśli wszystko, co masz, to ocet jabłkowy , to też może działać. Wlej go do pojemnika i szczelnie przykryj folią. Przebij kilka małych otworów w plastiku, aby muchy mogły dostać się do pojemnika, ale nie na zewnątrz.

Nadal będziesz musiał znaleźć miejsce lęgowe i zająć się tym, aby nie nawracać much drenażowych.