+48 730 012 580

Gdzie szkodniki zimują?

Dręczą nas, wkurzają nas i gryzą. Ale w okresie zimowym większość ludzi otrzymuje krótkie wytchnienie od owadów i szkodników domowych, co nasuwa pytanie: dokąd idą?

Według wielu badań owady najlepiej przetrwają zimę, gdy temperatury są stabilne i nie zmieniają się podczas roztopów i mrozów. Wiele owadów znajduje schronienie i pożywienie w różnych mikrośrodowiskach, takich jak pod ziemią, wewnątrz kłód i drzew.

Aby przetrwać zimę, owady stosują kilka różnych strategii, takich jak hibernacja, migracja i zimowanie na różnych etapach życia (larwy, nimfy, jaja i poczwarki). Nieaktywne owady w tym czasie, takie jak pluskwiaki, doświadczają stanu, w którym ich wzrost i aktywność są chwilowo zawieszone, ale ich tempo metabolizmu jest wystarczająco wysokie, aby utrzymać je przy życiu. Jest to możliwe dzięki chłodnej pogodzie, która spowalnia rozwój stawonogów (bezkręgowców o segmentowym ciele, kończynach ze stawami i zwykle muszli), co zmniejsza liczebność ich populacji w środowisku.

Stawonogi, takie jak karaluchy, pająki, mrówki i komary, nie mogą wytwarzać własnego ciepła, więc zależą od temperatury otoczenia. Co więcej, komary nie mogą funkcjonować, gdy temperatura spada poniżej 10 stopni C, co oznacza, że ​​silne mrozy w zimie mogą prowadzić do łagodniejszego sezonu na komary wiosną i latem.

Niektóre z tych stawonogów unikają zamarzania podczas hibernacji, wytwarzając we krwi glicerol, rodzaj środka przeciw zamarzaniu, który chroni je przed surowymi warunkami zimowymi. Zwykle hibernują w małych, ciemnych niszach, które są trudne do znalezienia i rzadko niepokojone.

Zimowanie na różnych etapach życia zwykle zależy od gatunku. Niewielka liczba owadów może faktycznie składać jaja, które przetrwają zimę, tak jak modliszka. Wiele z nich z powodzeniem przetrwa zimę jako niedojrzałe larwy, nimfy lub poczwarki, pod osłoną ciężkiej osłony, takiej jak ściółka lub pod lodem w stawach i strumieniach. Gdy zaczyna się wiosna, pojawiają się jako dorośli.

Niestety, aby zachować ciepło, wiele szkodników, takich jak karaluchy i osy, przenosi się do pomieszczeń, aby przetrwać zimę. To sprawia , że szczególnie ważne jest , aby kontynuować usługi zwalczania szkodników przez chłodniejsze miesiące, aby uniknąć rozwijania się tego problemu w naszym domu i okolicach.